Opinie

1. Pierwszy użytkownik mgr inż. Andrzej Gwiazdowski,

"Terenowy pojazd kroczący daje możliwość łatwego poruszania się w trudnym terenie. Korzystając z tego urządzenia można bez trudu przemierzać piaszczyste plaże, porośnięte niewysoką roślinnością łąki czy nieregularnie ukształtowane poszycie leśne. Również strome wzniesienia nie stanowią przeszkody.
Do tej pory, kiedy próbowałem z wielkim wysiłkiem wjechać wózkiem na plażę, kółka zostawiały głębokie ślady i w końcu grzęzły w piasku, ślizgały się i wkopywały głęboko. Bez pomocy drugiego człowieka nie byłem w stanie opuścić swojej pułapki.
Podczas testowania terenowego pojazdu kroczącego samodzielnie i bez wysiłku (po raz pierwszy od dziesięciu lat) dotarłem do brzegu plaży. Nie zostawiłem przy tym za sobą żadnych śladów, co jest namacalnym dowodem na znikomą ilość pracy, jaką włożyłem w wykonanie tego zadania.

           Podobnie niezwykle zachowuje się pojazd kroczący na stromych pochyłościach terenu. Nie tylko znacznie zmniejsza wysiłek poprzez specjalne przełożenia ale i zachowuje całkowitą stabilność i samohamowność. Na wzniesieniach, z których standardowy wózek zsuwał się pomimo zaciągniętych hamulców, pojazd kroczący utrzymywał się za sprawą sprzężenia pomiędzy łapami i specjalnego ich bieżnika, jak wryte w podłoże. Jak zachowuje się pojazd kroczący w warunkach zimowych sprawdzimy jak spadnie śnieg. Być może będzie można na nim zjeżdżać jak na nartach. Pojazd kroczący nie rozwija zapierających dech w piersiach prędkości, ale pozwala nadążyć za spacerującym piechurem. Poruszanie się tym przyrządem początkowo nasuwało mi na myśl niezgrabnie człapiącą kaczkę, ale po osiągnięciu pewnej wprawy, kiedy moje ruchy stały się płynne, poczułem przyjemność w wahadłowym ruchu ciała na boki. Po wyeliminowaniu z ruchu momentów zatrzymań przy krańcowych wychyleniach ciała na boki zauważyłem w tym nawet pewien wdzięk i elegancję.

           Nie bez znaczenia jest też fakt, że podczas korzystania z pojazdu kroczącego zaprzęgane są do pracy partie mięśni, które przy eksploatowaniu standardowego wózka leżą odłogiem. Oprócz tego ruch jaki jest wymuszany w tym czasie doskonale wzmaga perystaltykę jelit, co jest bardzo ważne dla osób przykutych do wózka. Reasumując: Terenowy pojazd kroczący daje osobom niepełnosprawnym możliwość zapuszczania się w niedostępne dla nich miejsca, wykonywanie niemożliwych czynności jak np. zbieranie grzybów, a mnie w czasie testowania urządzenia dało wiele radości, zabawy i nadziei, że będę się mógł przyczynić do likwidacji barier oraz do rozszerzenia integracji. Oblatywacz-prototypu Andrzej Gwiazdowski"

2. Niepubliczny Zakład Rehabilitacji Leczniczej "VITAREH" w Dobrym Mieście
   - Roman  Ziółkowski

  W ręcznie napędzanym pojeździe kroczącym dla osób niepełnosprawnych CHEOPS-1 powstaje trójwymiarowe rytmiczne  kołysanie składające się z pełnego asortymentu ruchów w płaszczyznach: czołowej, strzałkowej i pionowej. Tym ruchom towarzyszy kompresja i dekompresja kręgosłupa odbywająca się w takt kroków. Usuwa to destabilizację segmentów ruchowych i usprawnia koordynację. Wyzwala taką pracę błędnika jak przy normalnym chodzie, co wzmacnia, lub wręcz przywraca pewność w utrzymaniu równowagi. Uchwyty CHEOPSA są dostosowane do pozycji wyprostowanej, co daje możliwość rozciągnięcia mięśni obręczy barkowych . Ruch w pozycji siedzącej pozwala na stymulację przedsionkową i czuciową. Jest ona  ważna do stymulacji odruchów, prawidłowej mikcji i całego układu moczowego. Chód pojazdem kroczącym można zaliczyć jako formę ćwiczeń torowania dwustronnego co pozwala na powrót czucia nocyceptywnego (głębokiego) i priopiocetywnego (mięśniowego) i ich normalizacji.
Dowiedziono, że Ośrodkowy Układ Nerwowy ma zdolności regeneracyjne i plastyczności przez całe życie, także neurogenezy i tworzenie dendrytów oraz aksonów. Okres czasowy niemożności ruchu często związany jest z mechanizmami korowymi a nie odnerwieniem rdzenia kręgowego.
Wiemy, że człowiek uczy się motoryki w początku cefalokaoudalnym tj. od głowy poprzez obręcze kończyn do ich końców dystalnych.
    Mózg zaczyna kodować prawidłowy wzorzec ruchu miednicy podczas chodu, co doskonali orientacje w przestrzeni, czucie schematu własnego ciała i poczucie rytmu chodu. Napięcie nerwowe zaczyna się normalizować. Poruszanie się pojazdem kroczącym powoduje przemieszczanie się przestrzeni trzech sfer kontroli ruchu i postawy (głowy, obręczy kkg, obręczy kkd). Wywołuje to żądane odruchy z poziomu sródmózgowia pojawiające się u niemowląt w 2-8 miesiącu życia co pozwala na wyuczenie od nowa wszystkich potrzebnych ruchów w cyklu rozwoju fizjologicznego. Stosowanie CHEOPSA może wyzwolić reakcja opisana powyżej. Dlatego wydaje się on bardzo dobrym przyrządem do wspomagania leczenia schorzeń urazowych kręgosłupa, niedowładów i porażeń układu nerwowego, SM i innych chorób dotyczących dysfunkcji ruchu.
  Korzystanie motywuje chorych do ćwiczeń i przywraca im wiarę w siebie. Zmniejsza depresję, sprzyja lepszej kondycji umysłowej i bardziej optymistycznemu spojrzeniu w przyszłość. Słabnie stan wzmożonego napięcia mięśniowego, wzmaga się wytrzymałość fizjologiczna i psychiczna. CHEOPS daje możliwości wyjścia na zewnątrz, zawiązanie nowych przyjaźni i przeżycie nowych wrażeń. Chory korzystniej patrzy na swoje życie. Rozwijają się w nim pozytywne kontakty społeczne oraz zmniejszają zaburzenia emocjonalne. Terapia poprzez pojazd kroczący wyzwala większą wiarę w siebie i poczucie własnej wartości. Dzięki niej pacjenci będą decydować się na uczestnictwo w innych zajęciach np. hipoterapia, jazda na nartach czy pływanie. Wreszcie daje ona możliwość samodzielnych form relaksu jak: spacery, wycieczki, rajdy, przeżywanie bezpośredniego kontaktu z przyrodą. Podsumowując należy powiedzieć, że pojazd kroczący CHEOPS przywraca radość niepełnosprawnym

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj: Pliki Cookies. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia